-->

PocztodajkaBo kto nie lubi listów? 
Już parę edycji za nami. Średnio dwa-trzy razy na tydzień dostaję zapytanie na temat pocztodajki. Postanowiłam więc odświeżyć post dla nowych uczestników, tym samym zachęcić Was do uczestnictwa! :)

Czym jest Pocztodajka?
Pocztodajka to akcja, która na celu ma rozpowszechnianie odręcznego pisma. Wielu z Was - w tym ja - kontaktuje się z ludźmi za pomocą Internetu lub wiadomości tekstowych. Listy dostajemy jedynie od banków, instytucji, reklamodawców itp., tym samym negatywnie odbierając korespondencję. Zanika również u nas pismo, a przecież ludzie kiedyś walczyli o to, aby umieć tę niby błahą czynność, jaką jest pisanie. Jeśli dostajemy widokówkę, to tylko z powodu okazji.
Pocztodajka daję nam tę okazję co (około) dwa miesiące!
Wymagania są proste: Ty piszesz listy, wysyłasz, a w zamian otrzymujesz tę samą ilość pocztodajek. Każda edycja różni się od siebie - przynajmniej taką mam wizję. Jednak to, co znajduje się w liście, od Ciebie zależy. Poczatodajkę tworzysz tak, jakbyś sam chciałbyś taką otrzymać.

Co należy włożyć do Pocztodajki?
List, widokówkę z Twojego regionu i dodatek - tak zazwyczaj wygląda Pocztodajka; wszystko zależy od edycji.

O czym mam napisać list?
To również zależy od edycji. Zwykle ukierunkowuję temat listu, jednak macie wolność wyboru. Wysyłacie do nieznajomej osoby, więc zwykle zadajecie sobie pytanie, co takiego napisać. Nie bójcie się, nie trafiacie na seryjnego mordercę - chyba. Trafiacie na Zaczytanego, zaczytanego w listach, który lubi otrzymywać słowa spisane na papier. Możecie więc opisać dzisiejszy dzień, wczorajszy, wspomnienie z okresu dzieciństwa, lub napisać o swoim hobby i opisać co wewnątrz czujecie, gdy się realizujecie. Możecie napisać też o porannej toalecie - to już zależy od Was samych. :) Ja w to nie wnikam.  
Daję Wam też propozycje - wspomnienia z okresu szkolnego, wspomnienia z okresu wakacyjnego... Ale nie musicie się tym kierować. Ważne, aby był list z jasnym przesłaniem :)

Jak wybiera się adresy?
Adresy wybiera organizator (czyli ja, Aleksandra Szoć). Spisuję wszystkich uczestników w zeszycie do tego przeznaczonym i mieszam nazwiska. Staram się losować tak, abyście tych osób nie znali - bo o to chodzi, abyście wzajemnie się poznawali, a nie trafiali na swoje koleżanki. Niekiedy nazwiska mogą się powtarzać z poprzednich edycji - za co ogromnie przepraszam, bo akurat na to nie zwracam uwagi.
Adresy wysyłane są w wyznaczonym dniu.

Czy muszę wysyłać za granicę?
Nie musisz. Mamy uczestników nie tylko z Polski, dlatego jeśli zgadzacie się na wysyłkę za granicę, to piszecie to w formularzu zgłoszeniowym (czyli w wiadomości prywatnej).

Do ilu osób muszę wysłać?
Do przynajmniej jednej. Jeśli zgłaszasz się do Pocztodajki, jednocześnie deklarujecie się wysłać listy. Przy zgłoszeniu się do udziału w danej decyzji, piszecie zawsze do ilu osób wysyłacie. Przypominam, że otrzymujecie tyle listów, ile sami wysłaliście.

Co, jeśli trafią się oszuści?
Nic na nich nie poradzę, dlatego od teraz (17.12.2016 rok) osoby zgłaszające się do Pocztodajki, jednocześnie zezwalają na to, żeby w razie ich oszustwa opublikować ich imię i nazwisko, oznaczając profil (ewentualnie skopiować adres ich profilu), na grupie Pocztodajki - link niżej i tym samym poinformować innych uczestników o oszustwie.

Czym różnią się edycje?
Pragnę zawsze urozmaicić Wam kierunek rozmów, dlatego z każdą edycją proponuję Wam temat rozmów. Ponadto w okresie świąt - jak w przypadku listopadowej edycji - dodajemy paczki, drobne prezenty, które urozmaicą nam akcję. :)

Kiedy można się zgłosić?
Warto zapisać się do grupy Pocztodajki (link niżej), bo właśnie tam publikuję terminy.

Jakie są terminy?
J/w.
Podaję terminy nadsyłania zgłoszeń, wysyłania pocztodajki oraz OTWIERANIA POCZTODAJKI.

Czemu od razu nie można otworzyć Pocztodajki?
Bo w tym właśnie jest magia. Jeśli otrzymujecie Pocztodajkę, chowacie ją gdzieś pod stertą ubrań. Kusi Was, bo wiecie, że ona już jest przy Was, a nie możecie zerknąć do środka. Poza tym jedni dostają pocztodajkę szybciej, inni później - dzięki terminowi otwierania Pocztodajki, razem, w tym samym czasie, możemy cieszyć się z radości otrzymania mini ,,prezentu".

Czym odróżnię Pocztodajkę od zwykłego listu?
Dlatego na kopercie rysujemy znaczek Pocztodajki, który wygląda następująco:
Czy mogę wysłać Pocztodajkę organizatorce?
Nie, nie można! Ogłaszam wszem i wobec, że organizatorka nie bierze udziału w Pocztodajce, tym samym nie można jej wysyłać Pocztodajki.


___________________________________________________
TRWA EDYCJA MAJOWA
NAJBLIŻSZA EDYCJA W LIPCU

LINK DO GRUPY POCZTODAJKI:REGULAMIN POCZTODAJKI
1. Organizatorem pocztodajki jest Aleksandra Szoć, administratorka i założycielka Stan: Zaczytany.
2. Organizator zobowiązuje się do przeprowadzenia akcji pocztodajki, to znaczy:
- zebranie od uczestników zgłoszeń uczestnictwa,
- rozlosowanie adresów uczestników pocztodajki,
- przekazanie uczestnikom pocztodajki wylosowane adresy,
- pilnowanie terminów pocztodajki,
- zakończenie edycji pocztodajki;
jednocześnie organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za negatywne zachowanie uczestników pocztodajki.
3. Uczestnik zgłasza się dobrowolnie, przedtem zapoznając się z regulaminem pocztodajki oraz jego instrukcją, który podany jest powyżej. Jednocześnie akceptuje reguły, regulamin, terminy oraz instrukcję.
4. Uczestnik wysyła organizatorowi w wiadomości prywatnej następujące dane;
Imię, nazwisko, adres: 
Ilość listów, które deklaruje się wysłać:
Możność wysłania za granicę Pocztodajki: tak/nie.
5. Organizator pocztodajki zobowiązuje się spożytkować otrzymany adres uczestnika jedynie w intencji pocztodajki.
6. Organizator, jak i uczestnicy pocztodajki, zobowiązują się o zachowanie kultury.

________________________________
ZDJĘCIA

11 komentarzy:

 1. Jeszcze nigdy nie brałam udziału, więc to będzie mój pierwszy raz :D z chęcią się zgłaszam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jasne, że w to wchodzę! ;) <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście pocztodajki nie ominę :D Ale do tekstu cytuję "Nie, nie można! Ogłaszam wszem i wobec, że organizatorka nie bierze udziału w Pocztodajce, tym samym nie można jej wysyłać Pocztodajki" nie mam zamiaru się stosować!!!! Możesz mnie ugryźć w dupkę :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Olusiu kochana siostrzyczko mentalna . Wszem i wobec ogłaszam że ja zgłaszam się do pocztodajki i nie zapomne też o Tobie tak na marginesie ; )

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgłaszam sie ( Anna Ka) :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu, będzie mi niezmiernie miło :)

ODWIEDŹ NAS JUŻ DZIŚ!