-->

niedziela, 15 października 2017

#173 Ocalona

Autor: Alexandra Duncan
Wydawnictwo: YA!
Ilość stron: 460
Data wydania: 31 stycznia 2013
Cykl: Ocalona(Tom I)
Opis:
Z powodu zmian klimatycznych znaczne obszary na powierzchni Ziemi zostały zniszczone. Załoga statku kosmicznego „Parastrata” jest jak plemię żyjące w kosmosie. Zasady religijne są obowiązującym prawem: mężczyźni dowodzą, kobiety nie mogą zabierać głosu, wielożeństwo jest normą, karą za złamania reguł jest śmierć. Według obowiązujących wierzeń Ziemia jest miejscem przeklętym, nieczystym, zabijającym duszę – tylko mężczyźni są dość silni, by móc ją odwiedzać. 

Szesnastoletnia Ava – córka kapitana „Parastraty” – nigdy nie była w pełni akceptowana przez pozostałych członków załogi. Jej dziadek był mieszkańcem Ziemi, matka zmarła, gdy dziewczyna miała kilka lat; niektórzy uważają, że ciąży na niej klątwa. Kiedy Ava zakochuje się i łamie obowiązujące zasady, musi opuścić pokład. Wyrusza w niebezpieczną, pełną przygód podróż.
Czy nauczy się żyć w nowym świecie? Czy kiedykolwiek wróci do domu?

Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/260374/ocalona
Spotykałam się z książkami ze złymi okładkami, jeszcze gorszym opisem, ale za to z niesamowitym wnętrzem, zdarzały mi się również sytuacje odwrotne, dlatego nauczyłam się, że trzeba coś przeczytać nie sugerując się takimi rzeczami, bo inaczej nie dowiemy się jaka jest prawda. Okładka „Ocalonej” ma w sobie coś magnetyzującego, co przyciąga wzrok. Opis za to wygląda jakby zawierał całą fabułę, można pomyśleć że wiemy jak się dana sytuacja potoczy, lecz jest wręcz przeciwnie.

Ava jest wychowana w wierze, że mężczyzna rządzi, a ona jako kobieta nie ma prawa wyrazić nawet swojego zdania, czy wykonywać tych samych prac. Czyli dokładnie mówiąc powrót do czasów, kiedy kobiety nie miały żadnych praw i były traktowane tak samo jak zwierzęta, albo i nawet gorzej. Więc kiedy przez swoją miłość łamie „prawo” w ciągu jednego dnia całe życie jakie pamiętała zmienia się. Musi ona nauczyć się żyć całkiem na nowo, zaczynając od najprostszych czynności.

Jedyną główną bohaterką jest Ava, co nie znaczy że te drugoplanowe postacie są mniej ważne i ich charakter nie jest dopracowany, wręcz przeciwnie ich osobowość kreuje ich życiowe doświadczenie, które ujawniane jest powoli, oraz co ważne nie w jednym rozdziale, czasem niektórych rzeczy dowiadujemy się dopiero po kilkudziesięciu stronach np. skąd taki znajomy i niechęć do spotykania go. Każda w inny sposób wprowadza Ave w nowy świat, każda uczy ją czegoś innego.

Najbardziej podoba mi się to w tej książce, że mimo iż jest tam ten główny wątek dotyczący korzeni głównej bohaterki oraz jej opuszczenia pokładu, to cała akcja nie jest wyłącznie na tym skupiona. Przewija się wiele historii, przeżyć oraz sytuacji, z którymi musi się zmierzyć Ava, przez które musi wkroczyć w dorosłe życie. Ale jak sobie z tym wszystkim poradzi, dowiecie się sami sięgając po „Ocalona”!

"Całe to cierpienie (...). Ono nie czyni nas świętymi. Czyni nas tylko ludźmi."


Ocena: 5+/6
Autor recenzji: Lifeisbrutal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu, będzie mi niezmiernie miło :)

ODWIEDŹ NAS JUŻ DZIŚ!