-->

sobota, 20 maja 2017

#162 Dusza cesarza

Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 128
Data wydania: 15 czerwca 2016
Cykl: Elantris (tom 1.5)


Opis:
 Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.Shai dostaje do wykonania niemożliwe zadanie: w ciągu niecałych stu dni stworzyć – za pomocą Fałszerstwa – nową duszę dla cesarza. Niestety, Fałszowanie dusz jest uważane za bluźnierstwo przez tych, którzy ją pojmali. Shai zostaje zamknięta w niedużej, brudnej komnacie, strzeżona przez człowieka, który czuje do niej nienawiść, szpiegowana przez polityków i uwięziona za drzwiami opieczętowanymi jej własną krwią. Jedynym sojusznikiem Shai jest Gaotona, najbardziej lojalny doradca cesarza, który próbuje zrozumieć jej prawdziwy talent.

Shai brakuje czasu. Tworząc Fałszerstwo i próbując zrozumieć prawdziwe motywy tych, którzy ją uwięzili, musi jednocześnie opracować doskonały plan ucieczki.

Źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/294055/dusza-cesarzaOd niedawna nieco bardziej interesuje się azjatycką kulturą i na wszystko z tym związane spoglądam oczami "świecącymi" się z zachwytu. Dlatego też od razu po ujrzeniu okładki na mojej twarzy pojawił się uśmiech i już wiedziałam, że muszę mieć tą książkę. Jej opis jeszcze bardziej mnie przekonał do zakupu i tak oto stałam się jej zadowoloną posiadaczką, która dosłownie "pochłonęła" ją w jeden wieczór.

Książka jest napisana lekko, przejrzyście, chociaż trzeba wiele nowych faktów zapamiętać, mimo iż są przypominane, co jakiś czas. Kolejnym plusem można uznać, iż rozdziały są zastąpione dniami, które są odliczane od ataku na cesarza i śmierci jego żony, odliczają też czas, w którym Shai musi wykonać swoje zadanie, które dla wielu jest wręcz niemożliwe do zrobienia w tak krótkim okresie czasu.

Shai jest jedną z najlepszych Fałszerzy, lecz nie może zbytnio się tym chwalić, iż jest powszechnie wiadome, że jest to zbrodnia. Więc jak można się domyślić Fałszerstwo duszy jest zakazane, a złamanie tej zasady może skończyć się jedynie egzekucją, przed którą nie da się w żaden sposób uciec. Jej postać jest od podstaw dobrze przemyślana, cechuje ją "niewinność", dokładniej to sposób, w jaki postrzegają ją inni bohaterowie. Nie podejrzewają, że ona widzi więcej na podstawie mimiki twarzy, sposobu zachowania czy po samej ich mowie.

Cała historia nie jest jakaś skomplikowana, dlatego też polecam książkę na jakiś cięższy dzień, kiedy nie będziecie mieć siły na cokolwiek, warto po nią sięgnąć. Gwarantuję, że się zrelaksujecie wchodząc w świat stworzony przez Brandona, który oparł historię na podstawie swojej podróży do Tajwanu. W sumie większość pisarzy opiera w niewielkim procencie swoje dzieła na własnych przeżyciach.

Ponury dzień? Gorące kakao, kocyk i "Dusza cesarza" na poprawę humoru! Polecam!

Ocena: 4+/6

Autor recenzji: Lifeisbrutal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu, będzie mi niezmiernie miło :)

ODWIEDŹ NAS JUŻ DZIŚ!