-->

wtorek, 25 kwietnia 2017

MAPA KSIĄŻEK - nowa literacka strona?

LOGO MAPY KSIĄŻEK


Mapa Książek to dopiero rozwijająca się strona. Usłyszawszy o niej, byłam naprawdę zdumiona pomysłowością, jednakże jednocześnie sceptycznie do tego nastawiona. Mamy naprawdę wiele książek... Jak więc jest to możliwe, żeby autorzy strony mogli zapewnić nam całkowitą wiedzę w tym aspekcie? Nikt nie przeczytał przecież wszystkich książek, które wyszły od... zarania dziejów. Dlatego też postanowiłam zgłębić ten temat, aby zobrazować Wam nowy projekt, który całkiem niedawno wszedł w życie.

Mapa książek (www.mapaksiazek.pl) to ,,biznes", który opiera się głównie na czytelnikach. To my rozszerzamy działalność strony - wstawiamy niezbędne informacje, które później trafiają do ich bazy. Strona jest łatwa w odbiorze - przed sobą mamy mapę świata, punkty i... wiedzę. Po lewej stronie, na pasku narzędzi, mamy wyszukiwarkę, listę książek, nowe miejsca (jako miejsca, które dopiero zostały dodane), możliwość dodania miejsca, ranking użytkowników oraz panel kontaktu z autorami strony. Na samej górze mamy przycisk ,,Lubię to!" - jako opcja polubienia Mapy Książek na Facebooku oraz panel logowania - możliwe jest zalogowanie się za pośrednictwem Facebooka. I... I to wszystko. Wszystko jest czytelne, bo mamy małe możliwości, choć w stu procentach zapewniające dostęp do najważniejszych informacji.

Wadą natomiast na pewno jest to, że mamy jak na razie małą liczbę dodanych miejsc. Myślę jednak, że jeśli każdy z nas zajmie się tym, doda garstkę własnych informacji, strona bardzo szybko się rozwinie. Poza tym Mapa Książek może posłużyć nam nawet jako rozrywkę - w moim przypadku z chęcią zobaczyłabym, w jakiej książce akcja toczy się w Gdańsku, moim rodzinnym mieście. Klikasz, dowiadujesz się, sięgasz po książkę. Możesz wyszukać miejsc za pomocą nazwiska autora, albo tytułu książki, tak samo jak możesz przenieść się do interesującego Cię miasta/państwa i w ten sposób wyszukać książkę.

Postanowiłam zadać kilka pytań autorom strony, dzięki czemu w prosty sposób orientujemy się w ich działalności.

,,Na pomysł strony wpadłem jakieś dwa lata temu, jeszcze zanim potrafiłem programować na tyle, żeby ją stworzyć. Pierwsza wersja nie nadawała się do niczego, więc musiałem ją zbudować od nowa. Obecną wersję zacząłem realizować około rok temu. W sprawach niezwiązanych z kodem wspiera mnie dziewczyna.  
Sam pomysł wziął się stąd, że bardzo często podczas czytania książek zaglądałem do Google Maps, żeby sprawdzić gdzie dane wydarzenia miały miejsce. Znalezienie takich informacji było często bardzo trudne i czasochłonne, dlatego postanowiłem zbierać te informacje w jednym miejscu."

Stan: Zaczytany: Jakie funkcje dla czytelników zapewnia strona? Jakie ma możliwości?


Mapa Książek:
Pierwszą funkcją strony jest możliwość wyszukiwania dokładnych lokalizacji, o których mowa w literaturze. Każdy zarejestrowany użytkownik może również dodawać takie miejsca wraz z cytatami, za co przyznawane są punkty - na zachętę. 🙂 Punkty więc przyznawane są za dodane miejsca i za "plusy" od użytkowników. Na stronie znajduje się ranking, jednak to nie jest najważniejsze, ma być to tylko forma mobilizacji.


Stan: Zaczytany: Czy w najbliższej przyszłości wprowadzane będą nowe funkcje? Czy planujecie zmiany, gdy strona będzie się rozrastać?


Mapa Książek:
Kolejnym krokiem jest na pewno pozyskanie większej ilości użytkowników i zwiększenie ilości dodanych miejsc, które są główną wartością tego portalu. Mamy pewne pomysły co do nowych funkcjonalności, ale fajnie by było poznać sugestie użytkowników, są one bezcenne. Jedną z rzeczy, którą zaproponował użytkownik, jest ''spoiler alerty''. Są to ostrzeżenia, gdy dany komentarz dotyczący jakiegoś miejsca, może zdradzić ważny element fabuły i zepsuć element zaskoczenia.

Stan: Zaczytany: Jak moderowane są informacje o miejscach? Czytelnik sam może oznaczyć miasto, ulicę, niemniej jednak zdarzają się błędy - wpadnie jakiś żartowniś i coś namąci. Czy zapewniacie stuprocentową gwarancję na prawdziwość informacji?


Mapa Książek:

Jest to jeden z głównych problemów, ponieważ zależy nam na oznaczaniu bardzo dokładnych lokalizacji. Obecnie miejsc nie jest tak dużo, a najnowsze pozycje można zobaczyć w zakładce "Nowe miejsca", więc informacje są na bieżąco sprawdzane. Każdy użytkownik ma też możliwość ocenienia danego miejsca, więc jeśli jakiś wpis będzie miał dużo "minusów", to będzie to dla nas znak, że gdzieś jest błąd.

Jak sami widzicie, pomysł jest naprawdę bardzo interesujący. Jako osoba, która głównie patrzy na potrzeby trzech grup książkoholików - autorzy, recenzenci, czytelnicy - moim zdaniem jest to nie tylko dobry sposób na wygodę ,,poszukiwaczy" - bo sama należę do osób, które zawsze muszą wszystko sprawdzić, ale również można w pewien sposób zareklamować swoją powieść. Dodając miejsce akcji, zwiększa się liczba odbiorców treści. Dlatego zachęcam Was wszystkich do wejścia na stronę! Ja już tam jestem, a Wy? :)


Jak oceniacie Mapę Książek? Macie jakieś pytania?

Ślijcie informację dalej!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu, będzie mi niezmiernie miło :)

ODWIEDŹ NAS JUŻ DZIŚ!