-->

sobota, 26 lipca 2014

#4 Mroczne umysły

Autor: Alexandra Barcken
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2 kwietnia 2014
   '' Mam na imię Ruby. Potrafię wedrzeć się do twojego umysłu, a nawet wymazać wspomnienia. Jako dziecko zostałam wysłana do obozu "rehabilitacyjnego" dla takich jak ja. Zieloni, Niebiescy, Żółci, Pomarańczowi, Czerwoni. Zostałam przydzielona do Zielonych, ale w rzeczywistości jestem ostatnią z Pomarańczowych. Ukrywam to żeby przetrwać."          Jeśli lubisz, kiedy w książkach świat fantastyczny miesza się ze światem realnym polecam Ci „Mroczne Umysły”. Bohaterka to Ruby, nastolatka taka jaką mógłby być każdy. Ale czy na pewno? W wieku 10 lat została zabrana do obozu w Thormund, gdzie Pomarańczowi giną, Czerwoni idą na służbę, Żółci są odizolowani od innych. Tylko Niebiescy i Zieloni mają szansę przetrwać.

           Może najpierw wyjaśnię co to wszystko znaczy i dlaczego Ruby jest w obozie. Otóż nastolatkowie zaczęli chorować na bardzo dziwną chorobę, która w skrócie nazywa się OMNI. Niestety większość z nich umiera . Jednak ci, którzy przeżyją (tak jak Ruby) trafiają do obozów, w których mają zostać całkowicie „wyleczeni”. W praktyce oznacza to ciężką pracę i całkowite odcięcie od świata. Ruby tak jak inne dzieci mają specjalne zdolności i ze względu na nie zostają przydzieleni do specjalnych grup. Każda z nich specjalizuje się w czymś innym:
- Zieloni - Zdolność do logicznego myślenia. Przez SSP (Siły Specjalne PSI) są wykorzystywani, ale nie skazywani na śmierć,
- Niebiescy – Potrafią siłą woli przenosić różne rzeczy i tak jak dla Zielonych los jest „łaskawy”,
- Żółci – Doskonale radzą sobie z elektryką. Są odizolowani od innych, a w razie nieposłuszeństwa „tajemniczo” znikają,
- Czerwoni - U nich siła jest jedyną przydatną umiejętnością. Służą oni w armii, a ze względu na duże skłonności do buntu często giną z własnej lub czyjejś winy,
- Pomarańczowi – Manipulują umysłem. Ze względu na ich wrodzoną do badania i zmieniania cudzych myśli zdolność od razu gdy zostaną odkryci mają zapewnioną szybką śmierć.

          W drodze do obozu Ruby dowiaduję się o przydzielaniu do grup ze względu na kolory. Podświadomie czuje się Pomarańczowa, jednak gdy odkrywa co dzieje się z przedstawicielami tego koloru zmusza badającego ją lekarza do sfałszowania jej wyników. W ten sposób zostaje przydzielona do Zielonych. Przez pięć lat udaje jej się utrzymać to wszystko w tajemnicy. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia... SSP testują Biały Szum (specjalne dźwięki, które na kilka minut unieruchamiają wszystkich dotkniętych tą dziwną chorobą, a czasem sprawiają, że ktoś umiera), który obezwładnia tylko Czerwonych, Żółtych i Pomarańczowych. Ruby zostaje zdemaskowana. Jednak okazuje się, że ktoś jej chce pomóc. Jest to wolontariuszka Cate. Obiecuje jej pomoc i inne życie jednak Ruby ma wrażenie, że ona coś przed nią ukrywa. Czy uda jej się uciec? Czy Cate ją okłamuje? Trzeba przeczytać!
 
        Wyobrażam sobie co by to było gdybym znalazła się na jej miejscu. Gdybym trafiła do obozu, nie miała możliwości chodzenia na zakupy, do kina, nie mogła kontaktować się z rodziną. Dla nas to wszystko jest normalne jednak Ruby nie może mieć nawet przyjaciół nie mówiąc już o chłopakach. Nawet gdy wiem, że to fikcja przejmuję się losem Ruby, ponieważ ta książka jest tak „skonstruowana”, że czytając ją stajemy się tą nastolatką i przeżywamy to co ona. Książka tak mnie wciągnęła, że czytając ją przerwałam w momencie, w którym ją skończyłam. :) .

Ocena:
6/6
Liss

2 komentarze:

 1. Teraz nie mam już żadnych wątpliwości, co do zakupu tej książki. :)
  Dzięki wielkie, pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam tą książkę. <3 Jestem pewna, że też ją polubisz.
   Również pozdrawiam. :)

   Usuń

Wyraźcie swoje zdanie w komentarzu, będzie mi niezmiernie miło :)

ODWIEDŹ NAS JUŻ DZIŚ!